1. Čo spôsobuje osýpky?
Osýpky sú vírusové infekčné ochorenie, ktoré sprevádzajú charakteristické červené vyrážky a pôvodcom ochorenia je vírus osýpok. Prirodzeným hostiteľom vírusu je výlučne človek. Osýpky sú sezónnym ochorením – najčastejšie sa šíria od zimy do jari.
Šírenie nákazy osýpok:
- najčastejšie: vzdušnou cestou (kvapôčkami) z iných chorých ľudí (šíreniu dopomáha kašeľ a kýchanie, ale stačí iba rozprávanie) a to po dobu cca 8 dní – 4 dni pred objavením vyrážok na tele chorého a 4 dni po ich objavení. Do organizmu vírusy prenikajú cez sliznice nosa, úst a dýchacie cesty, ako aj cez očné spojovky.
- priamym kontaktom s ústami alebo nosnými sekrétmi, dotykom rukami či pri objatí
- prostredníctvom kontaminovaných predmetov, zdieľaním jedla a nápojov s chorým
Priebeh ochorenia:
Po infikovaní sa vírus u nakazených ľudí inkubuje po dobu 10-14 dní (bezpríznakové obdobie osýpok). Nasleduje 4-dňové katarálne štádium (príznaky bez telových vyrážok) s následným exantémovým štádiom s typickými červenými kožnými vyrážkami, ktoré sú najdôležitejším diagnostickým údajom. Po prekonaní ochorenia nasleduje dlhodobá imunita, preto väčšina ľudí túto chorobu nedostane viac ako raz.
Rizikové faktory predpokladu ochorenia:
- absencia vakcinácie – neočkované osoby majú zvýšené riziko nakazenia
- cestovanie do rozvojových krajín, kde je výskyt osýpok častý, preto riziko nákazy narastá
- nedostatok vitamínu „A“ spôsobuje pravdepodobnosť závažnejších príznakov a komplikácií osýpok
Komplikácie ochorenia (podľa štatistík sa vyskytujú až u 20% chorých):
- hnačka a vracanie vedúce k dehydratácii organizmu
- infekcia stredného ucha (riziko straty sluchu)
- zápal ďasien, prínosových dutín, hrtanu, pľúc, mozgu
- riziko poškodenia rohovky s následnou stratou zraku
- problémy v tehotenstve (rôzne poškodenia plodu: rázštep pery, hluchota, srdcové poruchy, mentálne postihnutie, ale aj predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť, smrť plodu)
Ak sa chcete dozvedieť viac o osýpkach, môžete si prečítať náš článok – Osýpky: čo sú a aké majú prejavy?
2. Aké sú možnosti liečby osýpok?
Diagnostika osýpok využíva vedomosti o typickom priebehu ochorenia, preto
- sa skladá z anamnézy (zisťovanie príznakov ochorenia) a klinického obrazu (dve štádiá ochorenia a ich prejavy), vyšetrenia lekára môžu doplniť laboratórne testy (krv, moč, sekréty z nosa a hrdla) na potvrdenie vírusu osýpok
Liečba osýpok:
- špecifický liek na osýpky neexistuje, organizmus sa musí s vírusom vyrovnať, čo zvyčajne trvá 10-14 dní. Výsledky priebehu ochorenia zlepšuje domáca opatera a podporná starostlivosť, ktoré môžu zahŕňať najmä dostatok odpočinku, zdravú stravu, kloktanie slanou vodou, pitie dostatočného množstva tekutín, vyhýbanie sa ostrému svetlu, vitamín A (odporúča sa najmä pri ochoreniach detí), lieky proti horúčke, lieky pro bolesti
- antibiotiká – lekár ich predpisuje len v prípade výskytu sekundárnych bakteriálnych infekcií (napr. ušné infekcie, pneumónia)
Hospitalizácia pacientov je potrebná len pri ťažkom priebehu ochorenia. Pri osýpkach sú komplikáciami najčastejšie postihnuté deti vo veku do 5 rokov, tehotné ženy, dospelí nad 20 rokov a ľudia s oslabeným imunitným systémom.
Ak Vás zaujala téma osýpok a chceli by ste sa o nich dozvedieť ešte viac, odporúčame Vám preštudovať si nasledujúci článok a štúdiu zamerané na všeobecné informácie a na problematiku liečby osýpok.
Ak sa u vašich detí alebo u vás vyskytla vysoká horúčka, únava, malátnosť, apatia, spavosť, nechutenstvo, bolesť hrdla, suchý kašeľ, zapálené - červené až krvavé oči, citlivosť na svetlo, nádcha, výtok z nosa, bolesť svalov, kĺbov, brucha, malé biele škvrny vo vnútri úst, červené ploché vyrážky, ktoré často pretekajú jedna do druhej, mali by ste navštíviť odborného lekára - pediatra, ktorý určí závažnosť ochorenia a spôsob jeho liečby. Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.
MUDr. Oľga Makejenko
Detský lekár - pediater