Renálna kolika: vznik a liečba

1. Čo spôsobuje vznik renálnej koliky?

Hlavnou príčinou vzniku renálnej koliky je náhla prekážka obmedzujúca odtok moču, najčastejšie spôsobená konkrementom, ktorý sa vytvoril vo vylučovacej sústave (obličkový kameň, močový kameň). Prekážkou môže byť aj hnis, zrazenina, odumreté tkanivo nádoru močových ciest, nekrotické tkanivo obličkovej papily. Renálnu koliku môžu vyvolať aj iné príčiny, napríklad rôzne infekcie, striktúra (chorobné zúženie močovodu, najmä zjazvením), kŕče močovodu alebo močového mechúra. Blokáda odtoku moču spôsobuje zvýšený tlak a zápal, ktoré vedú k silným bolestiam.

Riziko renálnej koliky možno obmedziť krokmi, ktoré znížia pravdepodobnosť tvorby kameňov v močovom trakte:

·       pitie dostatku vody a ďalších nesladených nápojov

·       obmedzenie soli v strave

·      zníženie konzumácie živočíšnych bielkovín (hovädzie, bravčové, kuracie, ryby) na jednu porciu denne

·      zníženie potravín s vysokým obsahom oxalátov (orechy, špenát)

·      dostatok vápnika v strave (syry, šošovica, listová zelenina)

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o renálnej kolike, môžete si prečítať náš článok – Renálna kolika: čo to je a aké má prejavy?

 

2. Aké sú možnosti liečby renálnej koliky?

Včasná diagnostika a vhodne zvolená liečba sú pri renálnej kolike prvými krokmi vedúcimi k zlepšeniu stavu pacienta.

Diagnostika renálej koliky:

·       zisťovaniu zdravotného stavu pacienta: bolesti pri kolike (intenzita, lokalizácia a vyžarovanie bolesti pomáha určiť situovanie kameňa), sprievodné príznaky koliky, fyzické vyšetrenie (palpácia obličky), iné choroby, užívané lieky, prekonané choroby a operácie, genetická predispozícia (urolitiáza v rodine)

·       laboratórne testy: rozbor krvi a moču, príp. chemická analýza kameňa

·       potvrdenie diagnózy renálnej koliky využíva zobrazovacie metódy, napr.:

-   počítačová tomografia močového traktu (s kontrastom alebo bez neho)

-   ultrazvuk obličiek

-   röntgenové snímky brucha

·       pri diagnostike je potrebné vylúčiť ochorenia, ktoré  sa prejavujú podobnými bolesťami ako renálna kolika (napr. zápal slepého čreva, akútny zápal pankreasu, infarkt obličky)

Liečba renálnej koliky spôsobenej konkrementom závisí od veľkosti a typu kameňa, ktorý môže byť vápenatý (z oxalátu vápenatého alebo fosforečnanu vápenatého), kameň z kyseliny močovej, struvitový kameň (z minerálu struvit), cystínový kameň (z chemickej látky cystín).

 

Liečba renálnej koliky:

- farmaká na potlačenie bolesti, pri renálnej kolike spôsobenej ureterálnymi kŕčmi lieky na uvoľnenie svalov a zníženie nepohodlia

- pri malých kameňoch (do 4-5mm): piť veľa tekutín na prirodzené vylúčenie kamienkov močom

- pri veľkých kameňoch nie je reálny predpoklad ich vylúčenia močom, preto sa využívajú postupy:

· rozbitie kameňov rázovou vlnou na malé kúsky, ktoré sa môžu vyplaviť močom

· ureteroskopia – rozbitie alebo vybratie kameňa pomocou trubice s kamerou, ktorá sa vedie cez močovú trubicu a močový mechúr do močovodu

· operácia na odstránenie veľmi veľkých kameňov v obličkách cez malé rezy na chrbte

· ureterálny stent – umiestnenie trubicovej výstuže do močovodu na zachovanie jeho priechodnosti (napr. pri chorobnom zúžení močovodu), čo pomáha prechodu kameňa

 

Ak Vás zaujala téma renálnej koliky a chceli by ste sa o nej dozvedieť ešte viac, odporúčame Vám preštudovať si nasledujúci článok a štúdiu zamerané na všeobecné informácie a na problematiku liečby renálnej koliky.

 

Ak sa u vás vyskytli príznaky ako je prudká, šokujúca, kolísavá bolesť v boku a chrbte pod rebrami, bolesť vyžarujúca do podbruška, slabín, rozkroku a vnútornej časti stehien, bolestivé močenie, prítomnosť krvi v moči, zakalený alebo páchnuci moč, nevoľnosť, zvracanie, únava, horúčka a potenie, mali by ste navštíviť odborného lekára – nefrológa, ktorý diagnostikuje vaše ochorenie a určí spôsob liečby. Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.

Prof. MUDr.Karína Furková
Nefrológ, Poliklinika Vajnorská