Čo je to nefrológia, čím sa zaoberá a aké sú nefrologické ochorenia?

1. Čo je to nefrológia a čím sa zaoberá?

Nefrológia je špecializácia vnútorného lekárstva dospelých a pediatrie, ktorá sa zaoberá obličkami. Tento medicínsky odbor študuje normálnu činnosť obličiek, diagnostikuje a lieči ich abnormality, poruchy a problémy, súčasťou nefrológie je aj dialýza a transplantácia obličiek, úzko spolupracuje s odborom urológia, ktorý lieči v rámci vylučovacej sústavy aj močové cesty. K ďalším spolupracujúcim medicínskym odborom patrí imunológia, diabetológia, endokrinológia, kardiológia a angiológia, pretože mnohé ochorenia z nich patria k systémovým poruchám postihujúcim aj obličky a vyžadujú špeciálnu liečbu (napr. diabetes, autoimunitné ochorenia, vysoký krvný tlak).

Obličky zastávajú v organizme niekoľko kritických, pre život človeka rozhodujúcich funkcií - prečisťovanie (filtrovanie) krvi, odstraňovanie odpadových látok a prebytočnej tekutiny močom, podieľajú sa aj na regulovaní krvného tlaku, na metabolizme a krvotvorbe. Ochorenia a problémy obličiek postihujú deti, ženy aj mužov v každom veku. Článok je zameraný na nefrológiu dospelých.

Výskyt ochorení a problémov obličiek má stúpajúci trend a vo vyspelých krajinách sveta sa na tom veľkou mierou podieľajú dietetické faktory. Odhaduje sa, že v súčasnosti má problémy s obličkami približne jedna desatina obyvateľov, preto nefrológia tvorí významnú súčasť zdravotnej starostlivosti.

Niektoré ochorenia a problémy obličiek ohrozujú nielen zdravie, ale aj život pacientov. Pre účinnú liečbu je rozhodujúce, aby bol správne a presne určený pôvod ochorenia, jeho forma, stupeň a rozsah.

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o práci nefrológa a o jeho vyšetreniach, môžete si prečítať náš článok - Čo robí nefrológ a ako prebieha nefrologické vyšetrenie?

 

2. Aké sú nefrologické ochorenia?

Obličky môžu byť postihnuté mnohými deformáciami (vývinové poruchy obličiek má cca 10% detí), akútnymi, chronickými a systematickými ochoreniami, poraneniami, infekciami a obličkovými kameňmi. Množstvo problémov a ochorení obličiek je nadobudnutých a spôsobených nesprávnym životným štýlom – dietetické chyby v stravovaní, zlý pitný režim, málo pohybu, obezita, fajčenie, nadmerné užívanie alkoholu, úlohu zohráva aj dedičnosť a zvyšujúci sa vek. Veľa ťažkostí obličiek súvisí s inými (vyvolávajúcimi) ochoreniami (napr. cukrovka, vysoký krvný tlak, anafylaxia, lupus, sklerodermia, dlhodobý nízky tlak) a intoxikáciami (napr. ťažké kovy, kokaín, niektoré lieky).

Typické príznaky ochorení obličiek:

·       krv v moči, hnedý, zakalený alebo páchnuci moč, bolesť alebo pálenie pri močení

·       nutkanie na časté močenie, výrazné zníženie výdaja moču, až zastavenie močenia

·       zadržiavanie tekutín v tele, ktoré spôsobuje výrazné opuchy nôh, členkov, chodidiel, tváre

·       ostrá a prudká bolesť v oblasti obličiek, na boku, na chrbte pod rebrami alebo v podbruší

·       hmatateľná hrčka v oblasti obličiek

·       dych páchnuci po močovine alebo po čpavku, strata chuti do jedla, nevoľnosť, zvracanie

·       únava, teplota, potenie, slabosť, zmätok, bledosť, poruchy vedomia až bezvedomie

·       dýchavičnosť, nepravidelný tlkot srdca, vysoký krvný tlak

·       bolesti hlavy, bolesť alebo tlak na hrudníku

K častým ochoreniam a problémom obličiek patria:

  • vývinové poruchy obličiek
  • zápal obličiek - nefritída
  • obličkové kamene
  • nádory a cysty obličiek
  • úrazové stavy
  • renálne koliky
  • zlyhanie obličiek (chronické, akútne)

 

Ak Vás zaujala téma nefrológie s chceli by ste sa o nich dozvedieť ešte viac, odporúčame vám preštudovať si nasledujúci článok a štúdiu zamerané na všeobecné informácie o nej, ale aj na možnosti diagnostiky a liečby nefrologických ochorení.

 

Ak vás vyskytli príznaky ako je krv v moči, hnedý, zakalený alebo páchnuci moč, bolesť alebo pálenie pri močení, nutkanie na časté močenie, močenie v malých množstvách až zastavenie močenia, opuchy, ostrá a prudká bolesť v oblasti obličiek a na chrbte pod rebrami alebo v podbruší, bolesti hlavy, hmatateľná hrčka v oblasti obličiek, zápach z úst, strata chuti do jedla, nevoľnosť, vracanie, nevysvetliteľné chudnutie, únava, teplota, potenie, zimnica a vysoký krvný tlak, mali by ste vyhľadať lekára špecialistu – nefrológa, ktorý diagnostikuje vaše ochorenie a určí spôsob liečby. Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.

Prof. MUDr.Karína Furková
Nefrológ, Poliklinika Vajnorská