Zapálené krčné mandle - tonzilitída: vznik a liečba

1. Čo spôsobuje zápal krčných mandlí?

Mandle sú prvou obrannou líniou imunitného systému proti baktériám a vírusom, ktoré sa dostanú do úst a pôsobia ako filter týchto škodlivých látok. Protilátky v krčných mandliach ich následne ničia, čím zabraňujú ochoreniam horných a dolných dýchacích ciest. Vďaka tejto funkcii môžu byť mandle obzvlášť citlivé na infekciu a zápal.

Mandle rastú spolu s dieťaťom asi do veku 10 rokov, potom sa zmenšujú. Funkcia imunitného systému mandlí klesá po puberte, čo je faktor zodpovedajúci za zriedkavejšie prípady zápalov mandlí u dospelých ako u detí.

Okrem samotného mladého veku patrí k rizikovým faktorom najmä časté vystavenie organizmu  choroboplodným zárodkom, pretože deti predškolského a školského veku sú v úzkom kontakte so svojimi rovesníkmi a tak sa často dostávajú aj do blízkosti takých jedincov, od ktorých hrozí možný prenos baktérií a vírusov.

Zárodky, ktoré spôsobujú vírusovú alebo bakteriálnu tonzilitídu, sú nákazlivé. Najlepšou prevenciou je preto dodržiavanie správnej hygieny, hlavne u detí treba dbať na

  •         dôkladné a časté umývanie rúk, najmä po použití toalety a pred jedlom
  •         nejedenie spoločného jedla, nepoužívanie spoločných riadov, príborov, pohárov, fliaš
  •         nešírenie infekcie – počas choroby zostávať doma
  •         zabraňovanie šírenia infekcie pri kašlaní alebo kýchaní používaním vreckovky

Zápal mandlí pri častej alebo prebiehajúcej (chronickej) angíne môže spôsobovať komplikácie ako:

  •         prerušenie dýchania počas spánku (obštrukčné spánkové apnoe)
  •         infekcia, ktorá sa šíri hlboko do okolitého tkaniva (tonzilárna celulitída)
  •         infekcia, ktorá vedie k hromadeniu hnisu z mandlí (peritonzilárny absces)

Neliečené alebo opakované zápaly krčných mandlí, ktoré sú spôsobené streptokokovými baktériami, môžu spôsobovať ďalšie ochorenia ako je

  •         reumatická horúčka, závažné zápalové ochorenie, ktoré môže mať vplyv na srdce, kĺby, nervový systém              a pokožku
  •         komplikácia šarlachu - streptokokovej infekcie charakterizovanej výraznou vyrážkou
  •         zápal obličiek
  •         poststreptokoková reaktívna artritída, stav, ktorý spôsobuje zápal kĺbov

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o zapálených krčných mandliach, môžete si prečítať náš článok – Zapálené krčné mandle - tonzilitída: čo to je a aké má prejavy?

 

2. Aké sú možnosti liečby zápalu krčných mandlí?

Vhodná liečba tonzilitídy závisí od príčiny, preto je dôležité stanoviť rýchlu a presnú diagnózu. Kontaktovať lekára je potrebné, ak je u detí bolesť v krku spojená s horúčkou alebo nezmizne do 24-48 hodín, prípadne pretrváva bolestivé alebo ťažké prehĺtanie, extrémna slabosť, únava alebo rozrušenosť. U dospelých zasa vtedy, ak sa spolu s bolesťou v krku dostavia ťažkosti s dýchaním alebo extrémne ťažkosti s prehĺtaním.

Na bakteriálne ochorenia lekár predpisuje antibiotiká, pri vírusových nie a domáca liečba predstavuje dostatok spánku, teplé tekutiny, kloktanie slaným roztokom. Na horúčku a bolesti pomáhajú bežné voľnopredajné lieky, od bolesti aj rôzne spreje, kloktadlá, kvapky určené na výplachy úst a pastilky na cmúľanie.

Chirugický zákrok na odstránenie mandlí, ktorý bol v minulosti bežným postupom, sa v súčasnosti odporúča výnimočnejšie, napr. v prípade často opakovanej tonzilitídy  (viac ako 7-8x ročne), pri veľkých mandliach spôsobujúcich problémy s dýchaním alebo častých zápaloch dýchacích ciest a orgánov.

Ak Vás zaujala téma zapálených krčných mandlí a chceli by ste sa o nej dozvedieť ešte viac, odporúčame Vám preštudovať si nasledujúci článok a štúdiu zamerané na všeobecné informácie a na problematiku liečby zapálených krčných mandlí.

Ak sa príznaky tonzilitídy vyskytnú u vašich detí alebo u vás, to znamená bolesť v hrdle, ťažkosti s prehĺtaním, zvýšená teplota, zdurené uzliny, neobvyklá únava a iné, ktoré trvajú viac ako dva dni, mali by ste navštíviť odborného lekára – ORL, ktorý určí pôvod choroby a v nadväznosti na to aj spôsob liečby. Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.

MUDr. Alena Staníková

ORL - ušné, krčné, nosové, Poliklinika Mlynská dolina

www.klinikamd.sk